Død verden 3: Håb af Louise Haiberg

Forfatter: Louise Haiberg
Forlag: Tellerup
År: 2018
Sider: 281
Sprog: Dansk
Genre: Horror, science-fiction, fantasy


Stjerner: ⭐⭐⭐⭐


Selvom Nera fik indsigt i Vitas hemmeligheder, er hun ikke faldet til ro. Hun er rastløs og savner Bane, når han er ude med de andre vampyrelvere og leder efter flere overlevende mennesker. Hendes løsning er, at hun simpelthen tager med næste gang, hjælper med at udrydde zombierne og overtaler menneskene til at stole på vampyrelverne. Men på deres første mission sammen sker det værste, der kunne ske.

Den tredje bog i Død verden serien er ligeså spændende og indlevelsesrig som de to første bind. Der er stadig en hemmelighed, eller måske faktisk to hemmeligheder der hænger sammen, som Nera får afsløret på den værst tænkelige måde. Det vender op og ned på grundlaget for Vita, og afslører, hvordan zombieapokalypsen startede.
Kuren, som lægen Peter forsøger at skabe, bliver også mere og mere presserende. Bogen ender, hvis det var slutningen på hele serien, lidt for tidligt i forhold til løsningen, som læseren ikke rigtig ser in-action – men jeg gætter på, det er en af grundene til, at vi nu alligevel får en fjerde bog i serien (som jeg glæder mig til!).
Død verden 3 har det meste af sit fokus på Nera, Bane og Kirstas rejse ud for at finde mennesker, og Nera og Banes forhold kommer vi lidt dybere ned i. Jeg synes dog stadig, deres forhold er meget kropsligt og håber på, at de får åbnet lidt mere op for hinanden og talt sammen i næste bog 😉
Der er desuden lidt worldbuilding i forhold til vampyrelvernes samfund, som var ret interessant, og som jeg håber på at se mere af.

Bogen har nogle rigtig stærke scener, bl.a. da Nera skal overtale en lille pige til at følge med dem, og da hun senere nægter ordrer fra både Bane og Kirsta. Skrivestilen med dagbogen har jeg elsket hele vejen, og de små tegninger og kruseduller styrker også indlevelsen.

Tematisk kredser bogen, selvfølgelig som titlen antyder, om håb. Nera får håbet tilbage for sig selv, da hun får en mission igen, en mening med sit liv, og hun har et håb om, at Peter kan kurere zombieepidemien, så verden kan begynde på ny. Om det helt bliver sådan, må vi vente til april med at læse!

– Mette

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *